Biedronka

Pobierz aplikację i oszczędzaj!

biedronka home

Twój sklep

Wybierz swój sklep
i sprawdź aktualną ofertę

Twoje ostatnie lokalizacje:

    Zasady zdrowego żywienia w XXI wieku

    Zasady zdrowego żywienia w XXI wieku

    Zdrowe żywienie polega na dostarczaniu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych we właściwych proporcjach.

    Zdrowe żywienie polega na dostarczaniu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych we właściwych proporcjach. Wskazówki dotyczące zaleceń żywieniowych znajdują się w Piramidzie Zdrowego Żywienia- ideogramie obrazującym proporcje poszczególnych grup produktów spożywczych w zdrowym żywieniu. Dobór produktów z Piramidy powinien zapewnić odpowiednie proporcje białka (10-15% spożywanej energii), tłuszczów (poniżej 30%) i węglowodanów (55- 60%).

    Ważna jest różnorodność spożywanych produktów. Produkty zbożowe są najważniejszym źródłem energii (kcal) w zdrowej diecie, z preferencją produktów pełnoziarnistych. W kierunku dbałości o prawidłowe zmineralizowanie tkanki kostnej zaleca się wypijać dziennie co najmniej 2 szklanki mleka lub spożywać inne produkty nabiałowe, które również dostarczają niezbędnego wapnia. Chcąc zamienić szklankę mleka na inny produkt o tych samych walorach odżywczych można sięgnąć przykładowo po 40 gram sera żółtego lub 80 gram sera białego.

    W zdrowej diecie powinny znajdować się każdego dnia warzywa i owoce bogate w witaminy, składniki mineralne oraz błonnik. Produkty roślinne i pochodzenia roślinnego różnią się pomiędzy sobą nie tylko sama zawartością błonnika pokarmowego, ale również wzajemnymi proporcjami frakcji błonnika: rozpuszczalnej i nierozpuszczalnej. Przykładowo w 100 g otrąb pszennych znajduje się 42 g błonnika, a w mące pszennej już zaledwie 2,3 g błonnika w 100 g produktu.

    Profilaktyka chorób dietozależnych zwraca również uwagę na ograniczenie spożycia soli, odpowiednie nawodnienie organizmu, a także wspomaganie całodzienną aktywnością fizyczną.

    Powrót do porad